Opinogóra ? romantyczna siedziba Krasińskich

Moderatorzy: Mariola, Marcin

Opinogóra ? romantyczna siedziba Krasińskich

Nowy postprzez Psorka w 28 Lip 2012 15:19

Opinogóra ? romantyczna siedziba Krasińskich

?I pieśń jak ziarno w ludzkie serca wsiewał?.

Image
Dwór Krasińskich zrekonstruowany w Opinogórze i otwarty 11 września roku 2008. Jest wyposażony nastrojową ekspozycją ?Romantyzm polski?.

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Neogotycki zameczek z ostrołukowymi oknami, biały harmonijny dwór, szumiący starymi drzewami park, pomnik poety, który zadumany, zapatrzony zdaje się powtarzać swe melancholijne strofy z poematu ?Ostatni?: Gdzie stary kościół, kędy śpią ojcowie? Gdzie katolickie litanie pospólstwa? Gdzie lud, co Marię królową swą zowie?


Dwór Krasińskich zrekonstruowany w Opinogórze i otwarty 11 września roku 2008. Jest wyposażony nastrojową ekspozycją ?Romantyzm polski?.

?Naddziadów siedliska?

Nazwę miejscowości wywiódł młodzian od tajemniczego Opina ? władcy Opinogóry (która się wznosi ?jak olbrzym zwycięski?), panującego tu w prasłowiańskich czasach. Genealogię Krasińskich utkaną na jedwabiu zaczyna legendarny jak Opin protoplasta rodu z czasów rzymskich ? Valerius Corvus. W salonach Oficyny prezentujących ród ujrzeć możemy oblicze Jana Kazimierza Krasińskiego ? pierwszego dziedzica Opinogóry, którą otrzymał od króla-imiennika w roku 1659. Spoczywa w Krasnem, dwadzieścia kilometrów od Opinogóry, w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, który ? ufundowany przez biskupa krakowskiego Franciszka Krasińskiego w XVI stuleciu ? stał się pierwszym panteonem rodu.

Godzi się przypomnieć, że ten niezwykły biskup był sekretarzem króla Zygmunta Augusta i pisał: ?Myśli moje zwracały się i zwracać się będą stale ku Rzeczypospolitej, aby w szczęśliwości trwała?. Syn Jana Kazimierza ? Jan Dobrogost Krasiński, który stał u boku króla Jana III Sobieskiego w odsieczy wiedeńskiej ? ufundował dwie piękne i do dziś istniejące świątynie na Podlasiu, w Węgrowie. A zakonnicy węgrowscy ofiarowali do Opinogóry owo tkane na jedwabiu drzewo genealogiczne. Spoczywa w Krasnem i dziad poety ? Jan Korwin Krasiński, poseł na Sejm Czteroletni. ?Ratowanie Ojczyzny?, wskrzeszenie ?Ducha odwagi i męstwa?, obrona Rzeczypospolitej, nikczemnie poniewieranej przez potężnych sąsiadów ? Rosję i Prusy ? oto główne przesłania wystąpień Jana Krasińskiego. Ożenił się Jan Korwin fatalnie! Anna Antonina Czacka, którą wnuk Zygmunt będzie nazywał melodyjnie Babulą, była babskiem z piekła rodem, wielbicielką żarliwą, oddaną i nieugiętą rosyjskiego cara. Dziedzic Opinogóry, syn Jana Korwina i Antoniny z Czackich, Wincenty, urodził się 30 stycznia roku 1783. Badacze życiorysu sławnego ?Opinogórczyka? widzą w jego wizerunkach dumę, pewność siebie, pychę, kapryśność i próżność? 10 czerwca 1803 roku hrabia poślubił księżniczkę Marię Urszulę Radziwiłłównę i państwo Krasińscy wkraczają w blask gwiazdy Napoleona Bonapartego. 30 listopada 1808 roku polscy szwoleżerowie zdobywają w legendarnej, brawurowej szarży wąwóz Somosierra, otwierając Napoleonowi drogę do stolicy Hiszpanii. Wincenty Krasiński mimo legendy, którą stworzył, nie zdobywał wąwozu ze szwoleżerami, ale Zygmunt będzie wierzył w mit bohaterstwa ukochanego ?Papy? do końca swych dni.
czytaj więcej ...

(Nasz Krasiniak to jedyne liceum im. Zygmunta Krasinskieg w Polsce)
Psorka
 

Powróć do Hyde-Park - bez cenzury politycznej

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron