Zaskakujące dane - Polki nie mają po co wracać?

Moderatorzy: Mariola, Marcin

Zaskakujące dane - Polki nie mają po co wracać?

Nowy postprzez Gość w 03 Paź 2011 22:48

Padł mit o tym, że emigracja otwiera kobietom drogę do kariery w Polsce. Wśród wracających Polek jest trzy razy więcej bezrobotnych niż wśród tych, które pilnowały swoich miejsc pracy w kraju - informuje "Metro".

Niepokojące dane pochodzą z "Diagnozy społecznej", opracowanej przez socjologów na podstawie badań wśród 26 tys. Polaków. Sprawdzano m.in., jak emigranci radzą sobie po powrocie do kraju. Okazuje się, że praca na saksach pomaga na polskim rynku pracy, ale tylko mężczyznom.

Spośród ogółu Polek w wieku produkcyjnym nie pracuje 7% Za to spośród tych, które w ciągu ostatnich czterech lat były na emigracji - aż 23%. Niemal co piąta z nich po prostu zostaje w domu, nie szuka zajęcia i nie zgłasza się do urzędu pracy.

Emigrantki wpadają w podwójną pułapkę - polskiego i zachodniego rynku pracy. Z Polski do m.in. Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, uciekały na ogół bezrobotne kobiety, w dużej mierze absolwentki. Zwykle musiały decydować się na pracę poniżej kwalifikacji - opiekunki, sprzątaczki, kelnerki. Nie uczą się nowego zawodu i po powrocie trafiają więc na bezrobocie.

Kobietom wykształconym nie pomaga też wcześniej zdobyte wykształcenie, jeśli na emigracji go nie wykorzystywały. - Po powrocie kobieta jest jeszcze mniej atrakcyjnym pracownikiem niż przed wyjazdem. Zyskują te kobiety, które nie wyjechały i pilnowały swoich miejsc pracy - podsumowuje Katarzyna Gmaj z Centrum Stosunków Międzynarodowych.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... prasa.html
Gość
 

Powróć do Hyde-Park - bez cenzury politycznej

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron