Hołd RUSKI 1611 Warszawa

Moderatorzy: Mariola, Marcin

Hołd RUSKI 1611 Warszawa

Nowy postprzez Narodowiec w 20 Wrz 2011 14:24

Hołd RUSKI 1611 Warszawa

Wkrótce zapomniana rocznica!


29 października 1611 roku na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbył się triumf Stanisława Żółkiewskiego, po którym car i jego rodzina zostali zaprowadzeni na zamek królewski. Tam złożyli hołd Zygmuntowi III Wazie.

Także Car Wasyl IV Szujski wraz z braćmi stanął przed Sejmem w Warszawie 29 października 1611r.
Wasyl Szujski zmarł na dolnym zamku w Gostyninie 12 września 1612 roku w obecności rodziny i służby. Niedługo po nim zmarli również Dymitr Szujski i żona Iwana Szujskiego, Jekatierina. Były car moskiewski pierwotnie został pochowany w Gostyninie. Po rozejmie w Dywilinie w 1620 roku szczątki Szujskich przewieziono do Warszawy, gdzie spoczęły w wybudowanym na polecenie Zygmunta III Wazy mauzoleum - Kaplicy Moskiewskiej w pobliżu Krakowskiego Przedmieścia.

W 1635 roku przybyło do Warszawy poselstwo rosyjskie, które podarkami oraz pieniędzmi wykupiło od króla Władysława IV Wazy zgodę na zabranie trumien Wasyla, Dymitra i Jekatieriny Szujskich do Moskwy.

W 1611 roku odbył się w Warszawie tzw. hołd ruski, czyli tryumf, jakiego nikt w Polsce nigdy nie widział! Przez Krakowskie Przedmieście szła kareta skórzana otworzysta Króla Jego Mości, sześciom koni. Siedział w niej car Rosji Wasyl Szujski, przybrany w szatę z białego złotogłowiu i wysoki szlyk futrzany. 'Oczu parzystych, ponurych, surowych' - patrzył w ulice, na której 'konkurs był większy ludzi'.

W Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego hetman Stanisław Żółkiewski oddal go królowi, w pięknej i ludzkiej przemowie uszanował jeńców, polecił ich łaskawości zwycięzcy. W obecności wszystkich posłów i senatorów podczas wspólnego posiedzenia Sejmu i Senatu car Wasyl pochylił odkryta głowę, dotknął dłonią posadzki, ucałował własne palce. Kniaź Dymitr Szujski, niefortunny wódz spod Kłuszyna, uderzył czołem raz jeden. Najmłodszy brat cara kniaź Iwan uczynił to po trzykroć i płakał.
Narodowiec
 

Re: Hołd RUSKI 1611 Warszawa

Nowy postprzez patriota w 23 Wrz 2011 19:22

To ważne wydarzenie w dziejach naszej historii. :idea:
patriota
 

Re: Hołd RUSKI 1611 Warszawa

Nowy postprzez PL w 28 Paź 2011 15:54

PL
 

Re: Hołd RUSKI 1611 Warszawa

Nowy postprzez Patriota w 28 Paź 2011 19:05

To wielkie wydarzenie zostało ukazane na obrazach,kolumnie Zygmunta III oraz w innych źródłach historycznych. Myślę że dobrym pomysłem byłoby też, zorganizowanie rekonstrukcji w rocznicę tego wydarzenia, choć ta incjatywa napewno okazałaby się dość kosztowna.
Patriota
 


Powróć do Hyde-Park - bez cenzury politycznej

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron